In Your Room, Cleveland – Nancy Kelly

depeche MODE – moje święto życia, autorskie podsumowanie amerykańskiej trasy

Jestem singielką, bez dzieci, więc pomyślałam: „Pieprzyć to! Moje życie to spiralny spadek zdrowia i zbyt dużo codziennej rutyny.” Kiedy ogłoszono daty koncertów, nadszedł czas, aby wyciągnąć moją niezawodną kartę i zdobyć bilety. Powinnam sobie zrobić tatuaż z logo karty na tyłku. Ale siedząc tutaj na początku 2024 roku, nie mam żadnych rozterek. To były jedne z najlepszych chwil mojego życia.

autorka: Nancy Kelly


Ostatnia dekada był to dla mnie niezwykle trudny czas. Normalnie uważam się za silną osobę. Jednak po zmierzeniu się z kilkoma osobistymi i nieprzewidzianymi problemami zdrowotnymi, a także okresem pandemii COVID, poczułam, że życie mnie przeorało.

Istnieje cytat, który niedawno znalazłam w Internecie: Muzyka to po prostu chaos w naszych umysłach odrodzony jako doskonałość. Uwielbiam doskonałość.

Muzyka depeche MODE pomogła mi radzić sobie z trudnościami życia przez kilka dziesięcioleci. Od nieporadnej presji rówieśniczej w szkole, utraty przyjaźni, upadku mojego życia miłosnego, złych decyzji zawodowych, po serce rozdzierającej śmierci moich rodziców.

W 2016 roku mój były chłopak/najlepszy przyjaciel, który uzależnił się od narkotyków zmarł. Został znaleziony w wannie dwa dni później. Pierwszą rzeczą, do której sięgnęłam, była moja kolekcja płyt CD dM – ich muzyka mnie uspokaja.

Nie, to nie był tylko mrok – było tyle szczęśliwych chwil podczas słuchania dM: integracja z przyjaciółmi, taniec w różnych klubach czy na imprezach w Toronto i innych miejscach na całym świecie, ponieważ uwielbiam podróżować. Odtwarzałam też ich muzykę w samochodzie podczas podróży od Kanady po Pustynię Mojave w Kalifornii. Ich muzyka sprawia, że czuję się tak szczęśliwa!

I nie możemy zapomnieć o ich wpływie na modę przez dziesięciolecia. Nigdy nie zapomnę, jak jako nastolatka mój ojciec wszedł do salonu, gdy oglądałam teledysk Master and Servant w telewizji, i powiedział: „Co to jest i o czym oni śpiewają?” Wyszedł z pokoju potrząsając głową. Dla mnie to był znak, żeby kupić więcej czarnych ubrań!

Sami członkowie zespołu przeszli wiele prób i zakrętów. To również sprawia, że fani na całym świecie podziwiają ich za stworzenie „Ścieżki dźwiękowej naszego życia„, która jest także „Ścieżką dźwiękową ich życia„. Naprawdę wierzę, że to, dlatego wielu z nas czuje osobiste połączenie z zespołem.

Going backwards do roku 2018

Po zakończeniu ich epickiej GLOBAL SPIRIT TOUR w lipcu 2018 roku, fandom obawiał się, że to koniec depeche MODE… na dobre. Widziałam zmęczenie w oczach Dave’a podczas ostatnich koncertów na Waldbühne w Berlinie. Dave, Martin, Peter & Christian oraz ekipa dali wiele podczas tej trasy przez 130+ koncertów w różnych krajach. Dave wyglądał na wyczerpanego, a ja osobiście widziałam, jak wielu z nas płakało podczas ostatnich minut koncertu. Czy to miał być koniec tego niesamowitego zespołu? Wszyscy czuliśmy smutek, a jednocześnie byliśmy szczęśliwi, że mogliśmy współdzielić te epickie chwile.


Lecimy do 2022

Tak, krążyły plotki, że Martin pisze nowy materiał, ale nigdy nie wiedzieliśmy, czy był to materiał dla dM czy dla jednego z jego własnych, świetnych projektów solowych. Czuliśmy, że to zależy od Dave’a czy dM będzie nagrywać ponownie, a co za tym idzie ruszać w trasę koncertową. Projekty muzyczne nie były publicznie ogłaszane, zwłaszcza w okresie pandemii COVID-19 w latach 2020-2021.

Martin & Fletch

26 maja 2022 roku Andrew Fletcher (znany jako Fletch) nagle zmarł w wieku 60 lat, zaledwie kilka tygodni przed swoimi 61. urodzinami. Pomimo bardzo osobistej straty dla zespołu, myślałam także bardzo egoistycznie, że mój ulubiony zespół już nigdy nie będzie koncertował, ani nagrywał nowych utworów.

Wydawało się, że Fletch był „klejem”, który trzymał przyjaźń Martina i Dave’a, co wielu z nas, długoletnich fanów wiedziało.

W październiku 2023 roku z ogromnym entuzjazmem obejrzałam transmisję konferencji prasowej dM, która odbyła się w Berlinie, mieście z ogromną bazą fanów.

Dave i Martin zasiadli na scenie, bez Fletcha, co było wzruszające oglądając to na sieci. Rzeczywistość kopała mocno. Fletch odszedł, ale byliśmy wdzięczni, że zespół wciąż istnieje. Dave i Martin ogłosili, że nowy singiel „Ghosts Again” zostanie wydany w 2023 roku, razem z nowym albumem zatytułowanym „Memento Mori„. Dodatkowo, ogłoszono daty trasy z 10. koncertami w Ameryce Północnej, a następnie kolejnymi koncertami w Europie rozpoczynającymi się w maju.

2023: MEMENTO MORI – Pamiętaj aby celebrować życie

Memento Mori” tłumaczy się z łaciny jako „Pamiętaj, że musisz umrzeć„. Choć tytuł albumu został wybrany kilka miesięcy przed nagłym odejściem Fletcha, dla mnie była to silna i emocjonalna wiadomość przypominająca nam, aby celebrować życie. Wszyscy się starzejemy, a czas przemija…

Jestem singielką, bez dzieci, więc pomyślałam: „Piepszyć to! Moje życie to spiralny spadek zdrowia i zbyt dużo codziennej rutyny.” Kiedy ogłoszono daty koncertów, nadszedł czas, aby wyciągnąć moją niezawodną kartę MasterCard i zdobyć bilety. Powinnam sobie zrobić tatuaż z logo MasterCard na tyłku – MasterCard wciąż posiada jego część ;-). Ale siedząc tutaj na początku 2024 roku, nie mam żadnych rozterek. To są jedne z najlepszych chwil mojego życia. I na szczęście mam dość szczęścia, by mieć oszczędności na emeryturę. Ruszyłam je trochę wcześniej bez żalu. Miałam to szczęście, że oszczędzałam, będąc młodszą.

Tak, mam inne zabawne zainteresowania. Uwielbiam vintage’ową modę, oglądanie starych filmów, odkrywanie natury i podróżowanie. Słucham również rockabilly i muzyki lat 50. Ale muzyka depeche MODE była stałym klejem, który trzymał mnie w pionie przez dziesięciolecia. Już załatwiłam, że muzyka dM będzie grana na moim pogrzebie.

My Cosmos Is Mine: US/Canada vs Europa.

W 2023 roku uczestniczyłam w 21 koncertach – pięciu w Kanadzie, gdzie mieszkam (poza Toronto), trzech w Europie i dwunastu w Stanach Zjednoczonych, w tym sześciu w Kalifornii, kolejnej mekce dla fanów depeche MODE, gdzie odbył się słynny koncert dM – 101 i powstał zapis wideo z Rose Bowl w Pasadenie.

Wierzę, że kilku czytających to fanów rozumie moje podejście, aby uczestniczyć w jak największej liczbie koncertów. Jeśli przeciętny czytelnik tego nie rozumie, proszę po prostu szanuj fakt, że ten zespół sprawia mi niesamowitą radość.

Chcę jasno zaznaczyć, że nie próbuję chwalić się liczbą koncertów ani wydatkami. Mój największy problem to to, że jestem wybredna co do biletów – muszę być z przodu, blisko sceny podczas koncertu dM. Dla mnie to najważniejsze połączenie z zespołem i z publicznością.

Ale tak, wiąże się to z wysokimi kosztami, które nawet nie zamierzam liczyć :-). Lepiej nie wiedzieć :-). Czy to zobaczenie koncertu lokalnie w okolicy, w której mieszkam (blisko Toronto), w Kalifornii, gdzie bilety są droższe. Albo przeloty za ocean do Europy, gdzie bilety są tańsze, ale koszty lotów, hoteli, wydatki podróżne, zmęczenie po długim locie i czekanie w kolejce, aby być z przodu, są zaangażowane. Wszystko ma swoją cenę i nie zawsze wyrażoną w pieniądzach. Europejskie koncerty nie są dla mnie aż tak tanie. Ale moja osobista rzeczywistość to to, że moje starzejące się kolana są obciążone artretyzmem. Nie chcą, żebym stała w kolejce godzinami, aby być z przodu na koncertach w Europie.

Jednak uważam to za ironię, że Amerykanie i Kanadyjczycy są czasami etykietowani jako 'głośni i nachalni’, a Europejczycy są uważani za bardziej zdystansowanych. Tak, kiedy depeche MODE wchodzi na scenę w Ameryce Północnej, wielu fanów po prostu patrzy w zdumieniu. Tak, niektórzy śpiewają, stoją w miejscu, tańczą, a niektórzy po prostu krzyczą. I niektórzy szaleją z ekscytacją, tak jak ja.

W Europie fani mają tendencję do aktywniejszego klaskania. To naturalnie podnosi energię zespołu i samego występu. Również w miejscach takich jak Meksyk – z barierą językową i kulturową potrzebną do celebracji, żadna publiczność w 2023 roku im nie dorównała! Chciałabym być na tych koncertach również.

Podsumowując, nie wiem, kto powinien być bardziej doceniany: Fani w USA i Kanadzie, którzy wydają tysiące dolarów, aby być blisko, ponieważ nie mamy innych lokalnych opcji, czy moi europejscy i meksykańscy koledzy, którzy z poświeceniem stoją w długich kolejkach godzinami, a nawet dniami przez wiele koncertów! Bez względu na to, wszyscy kochamy nasz zespół. Pamiętajmy, że jesteśmy częścią specjalnej społeczności składającej się z ludzi z różnym pochodzeniu, kulturach i grupach wiekowych. Bądźmy życzliwi dla fanów na całym świecie, nie krytykujmy się nawzajem i celebrujmy razem! Są plusy i minusy związane z oglądaniem koncertów dM w dowolnym miejscu.

Wreszcie, jestem realistką – nie jestem fanką, która myśli, że zespół zostawi swoje piękne żony dla mnie – nieco otyłą, średnio wyglądającą rudą kobietę z Kanady. To tylko zabawa, gdy animowany Dave śpiewa lub macha do mnie na scenie przez kilka sekund lub gdy Martin mignie uśmiechem, śpiewając lub grając na gitarze, lub gdy Peter spojrzy na mnie, grając na basie. Tego rodzaju interakcja daje mi poczucie zaszczytu, ponieważ odgrywam małą rolę w ich świętowaniu na scenie. Chcę być blisko tylko dla własnej radości. Zespół nie jest mi nic winien. To wszystko jest częścią zabawy!


Pamiętnik z trasy Memento Mori w 2023

koncerty na których byłam…

 1. March 23rd, 2023, Golden 1 Center, Sacramento, CA
 2. March 25th, 2023, SAP Center, San Jose, CA
 3. April 7th, 2023, Scotiabank Arena, Toronto, ON
 4. April 9th, 2023, Videotron Center, Quebec City, QC
 5. April 12th, 2023, Centre Bell, Montreal, QC
 6. April 14th, 2023, Madison Square Garden, New York, NY (plus niesamowita impreza po koncercie)
 7. July 23rd, 2023, Arena Zagreb, Zagreb (aby świętować urodziny Martina!)
 8. July 28th, 2023, Puskás Aréna, Budapest
 9. July 30th, 2023, Letnany Airport, Prague (plus niesamowita impreza po koncercie)
 10. November 3rd, 2023, Centre Bell, Montreal, QC
 11. November 5th, 2023, Scotiabank Arena, Toronto, ON
 12. November 8th, 2023, Little Caesars Arena, Detroit, MI
 13. November 10th, 2023, Rocket Mortgage Fieldhouse, Cleveland, OH
 14. November 24th, 2023, Rogers Arena, Vancouver, BC
 15. December 1st, 2023, T-Mobile Arena, Las Vegas, NV
 16. December 6th, 2023, Pechanga Arena, San Diego, CA
 17. December 8th, 2023, Pechanga Arena, San Diego, CA
 18. December 10th, 2023, Kia Forum, Inglewood, CA
 19. December 12th, 2023, Kia Forum, Inglewood, CA (plus dzień depeche MODE w Los Angeles 13ego grudnia)
 20. December 15th, 2023, Crypto.com Arena, Los Angeles, CA (plus świetna impreza 16. grudnia)
 21. December 17th, 2023, Crypto.com Arena, Los Angeles, CA

Każdy koncert był naprawdę wyjątkowy, ale oto kilka moich najbardziej pamiętnych momentów z północnoamerykańskich koncertów:

 • 23 marca 2023 roku, Golden 1 Center, Sacramento, CA,
  • Pierwszy koncert depeche MODE po prawie 5 latach,
  • Dave zaśpiewał Speak To Me na wybiegu, było to pierwsze wykonanie tego utworu na żywo,
  • Martin także zaśpiewał Soul With Me po raz pierwszy. (Uwaga: publiczność jeszcze nie znała tych utworów, ponieważ album został wydany następnego dnia.),
  • PIERWSZY hołd dla Fletcha: World In My Eyes – było to bardzo emocjonalne i szczere,
  • Przedkoncertowe spotkanie zorganizowane przez The depeche MODE Global Fan na Facebooku było wyjątkową okazją do poznania nowych osób.
 • 14 kwietnia – After po koncercie w Nowym Jorku.
 • 30 lipca 2023 roku, Lotnisko Letnany, Praga,
  • Trudne warunki pogodowe przed występem – padał deszcz, zanim zespół wszedł na scenę,
  • Dave i Martin zaśpiewali na wybiegu, z księżycem świecącym na niebie i szarymi chmurami wokół,
  • Po koncercie panowała taka energia, że noc zakończyła się o 5 rano.
 • 5 listopada 2023 roku, Scotiabank Arena, Toronto, ON,
  • Publiczność była na skraju szaleństwa – wiele osób śpiewało wszystkie teksty, w tym kawałki z Memento Mori jak Ghosts Again. Po śpiewaniu tego kawałka przez kilka koncertów z Dave’em, on to zauważył i uśmiechnął się do mojej kamery,
  • Dave zaśpiewał Happy Birthday dla jednej z uczestniczek o imieniu DIEM.
 • 10 listopada 2023 roku, Rocket Mortgage Fieldhouse, Cleveland, OH,
  • Muzeum Rock and Roll z moimi przyjaciółmi Bryanem i Johnem. Wspaniała wizyta. Jeden z najlepszych koncertów, na których kiedykolwiek byłem. Siedząc na pierwszym rzędzie, Dave zwracał dużo uwagi na moją sekcję i kilka razy śpiewał do mnie. Martin również ukłonił się i podziękował mi w pierwszym rzędzie,
  • Niesamowity wykon My Favourite Stranger.
 • 6 grudnia 2023 roku, Pechanga Arena, San Diego, CA,
  • Niesamowita publiczność, z udziałem wielu Latynosów i osób z Meksyku, co podniosło energię publiczności,
  • Mój przyjaciel Rodrigo z Chile osobiście otrzymał od Petera kostkę do gitary. Peter podrzucił mu jedną, ale wylądowała w fosie. Peter wszedł na wybieg, aby osobiście podać kostkę fanowi z trzeciego rzędu,
  • Fanka rzuciła uroczymi lalkami-sobowtórami Martina i Dave’a, obaj wyrazili swój zachwyt,
  • Dave zaśpiewał dla młodej fanki z publiczności, która przeskoczyła nad barierką. Potem Martin przybiegł na koniec koncertu, aby upewnić się, że dostanie kostkę do gitary,
  • Odkryłam, że kocham In Your Room w wersji koncertowej bardziej, niż do tej pory,
  • Zdobyłam kopię setlisty.
 • 8 grudnia 2023 roku, Pechanga Arena, San Diego, CA,
  • Wspaniała publiczność i energia. Siedziałam w trzecim rzędzie, blisko wybiegu, a występ nie zawiódł,
  • Dave zaśpiewał Happy Birthday dla jednej z pań w publiczności, której ochrona powiedziała, żeby zdjęła swój transparent. Dave zauważył to, a potem zaśpiewał dla niej. Tego dnia kończyła 50 lat, a on skomentował, że ma siwe włosy, tak jak on,
  • Dave zaprezentował swoje buty do mojego obiektywu podczas Walking In My Shoes.
 • Dzień depeche MODE – 13 grudnia
  • Dostąpiłam wielkiego zaszczytu, że mogłam poznać tylu niesamowitych fanów z okolic Los Angeles i wziąć udział w tym wydarzeniu. To było nie tylko wspaniałe zobaczyć zespół, ale także dzielić ten dzień z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.
 • 15 grudnia 2023 roku, Crypto.com Arena, Los Angeles, CA,
  • Martin zaśpiewał Heaven – Wow!,
  • Tak, doszło do znanego już incydentu, który przerwał Dave. Niestety, tak się dzieje, gdy fan wdziera się przed żonę innego mężczyzny, stojąc na jej miejscu, przez kilka minut. Ona zostaje popchnięta, więc jej mąż słusznie ją broni. Przemoc nigdy nie jest odpowiedzią, ale trzeba zrozumieć że ten człowiek staną w obronie swojej żony.
 • 17 grudnia 2023 roku, Crypto.com Arena, Los Angeles, CA
  • Martin zaśpiewał But Not Tonight,
  • Dave zaśpiewał Happy Birthday dla fanki, która była tak zdenerwowana, że odwróciła się do niego na chwilę tyłem, a on krzyknął ’hey’, żeby zwrócić na siebie jej uwagę,
  • Ostatni koncert trasy – ostatnie ukłony były dla mnie bardzo wzruszające.
 • Inne ważne wydarzenia:
  • Zebrałam pięć setlist – Detroit, Cleveland (dzięki dla Sama i Teri), Vancouver, Inglewood (10 grudnia) i San Diego (6 grudnia). Setlisty z Detroit i Vancouver podarowałem przyjaciołom,
  • Spotkałam niesamowitych ludzi, powstały przyjaźnie, które przetrwają całe życie. To najbardziej niesamowite w tych wszystkich wyjazdach na koncerty depeche MODE – wspaniała społeczność fanów.

Ogólnie rzecz biorąc, za każdym razem, gdy Dave, Martin, Peter i Christian pojawiali się na scenie każdej nocy, byłam pełna podziwu. I tak, uważam, że Peter i Christian są integralną częścią depeche MODE, chociaż niektórzy mogą mieć odmienne zdanie. Obaj są niesamowitymi ludźmi, którzy pomogli współtworzyć kilka piosenek Dave’a.

Memento Mori – Pamiętajcie, że musimy żyć pełnią życia, zanim wszyscy umrzemy. A widok dM na żywo to naprawdę pełnia życia. Szczególnie chciałbym podziękować zespołowi – Dave’owi, Martinowi, Peterowi i Christianowi. Naprawdę sprawiliście, że rok 2023 był dla mnie niezwykle wyjątkowy. I naturalnie, fanbase na całym świecie – jesteście naprawdę niesamowici. Poznałam przyjaciół na całe życie i za to na zawsze jestem wdzięczna.

Na koniec specjalne podziękowania dla: Rodrigo, Ellie, Stephanie F, Anne, Ryan, Jon, Kimber, Agnes, Danny, John’iego, Bryana, Nathalie, Karela, Elizabeth, Rob’a plus niezliczoną liczbę ludzi których nie umieściłam na tym kolażu. Zbyt wielu do podziękowania! Kocham Was wszystkich!

Jeden komentarz do “depeche MODE – moje święto życia, autorskie podsumowanie amerykańskiej trasy”

 1. Niesamowite przeżycie być na tyłu koncertach, przyznaję że zazdroszczę. Tak samo jak ty słucham DM dla ukojenia, spokoju, jak również aby wstrzyknąć sobie zastrzyk energii na następny dzień . Kocham ich twórczość od moich lat dziecięcych, ale dopiero teraz znalazłem czas na koncert, byłem w Warszawie i poczułem się jak wśród przyjaciół, niesamowite uczucie wykrzyczeć wszystkie kawałki wspólnie z innymi. Teraz czas na Łódź, jadę tam będąc pewny, że przeżyje następny niesamowity wieczór w swoim życiu.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *