Memento Mori

Kto napisał który numer?

Po tym jak fejkowe tytuły przestały być fejkami zaczęły się dociekania czyje jest autorstwo poszczególnych numerów.

Coraz częściej zaczęło pojawiać się nazwisko Richarda Butlera z The Psychedelic Furs w kontekście najnowszej płyty. Teraz okazuje się, że rola tego Pana była dużo większa, niż można było przypuszczać. Na 12 zapowiedzianych numerów Richarda Butlera jest współautorem 4 numerów wraz z Martinem Gore. 5 numerów jest autorstwa Martina.

Kawałek Wagging Tongue ma przypisane współautorstwo Martina i Dave’a. Dwa numery — Before We Drown i Speak To Me, to współautorstwo Dave’a, Petera Gordeno i Christiana Eignera lub Dave’a, Marty Salogni, Christiana Eignera, oraz James’a Forda.

Skąd tak duża kooperacja Martina z kimś z zewnątrz? Może warto przypomnieć sobie kilka spraw. W czasie wywiadów po konferencji Panowie opowiadali, że znacząca większość materiału powstała w czasie pandemii grubo przed śmiercią Andy Fletchera. Tekstowo numery mają się nijak do wydarzenia z 26 maja. W większości odnoszą się do kondycji ludzi i tego, co działo się w 2020.

W 2020 roku Peter Gordeno po raz pierwszy wyjawił w wywiadzie, że Martin pracuje nad materiałem, który może stać się potencjalnie kompozycjami na nową płytę depeche MODE. Oczywiście po wyjściu Trzeciego Szympansa powstało pewne zamieszanie, że to być może chodziło jednak o prace nad solową płytą Martina.

Po wyjściu solowej epki Martin zwierzał się w wywiadach, że przymus zamknięcia sprawia, iż ma blokadę twórczą. Ciężko mu pisać nowy materiał i postępy są niewielkie. Zdradził, że w swoim studio pracuje z kimś jeszcze nad utworami. Również wtedy krążyły spekulacje, co w tej myśli było zawarte. Temat przysechł i popadł w zapomnienie. Być może tą osobą był Richard Butler, który pomagał przezwyciężyć Martinowi blokadę twórczą. To już moje spekulacje.

Również Richard Butler w kilku wywiadach dawał do zrozumienia, że chciałby pracować m.in. z Martinem. Często w swoich wywiadach przywołuje fikcyjną (jak on twierdzi) postać Caroline.

OK… więc kim była „Caroline”? Czy istniała prawdziwa Caroline? „To tylko imię. Podoba mi się jego brzmienie” – śmieje się Butler. „Przypuszczam, że była oparta na kilku osobach, które znałem w tamtym czasie”. I czy ci ludzie kiedykolwiek to zrozumieli? „Nie, nie, to nie było takie oczywiste” — śmieje się.

Richard Butler

Może to oznaczać, że ten utwór to właśnie silny wpływ członka Psychedelic Furs. Poniżej skumulowana lista utworów i autorów poszczególnych utworów.

My Cosmos Is Mine – Martin Gore
Wagging Tongue – Dave Gahan & Martin Gore
Ghosts Again – Martin Gore & Richard Butler
Don’t Say You Love Me – Martin Gore & Richard Butler
My Favourite Stranger – Martin Gore & Richard Butler
Soul With Me – Martin Gore
Caroline’s Monkey – Martin Gore & Richard Butler
Before We Drown – Dave Gahan, Peter Gordeno & Christian Eigner
People Are Good – Martin Gore
Always You – Martin Gore
Never Let Me Go – Martin Gore
Speak To Me – Dave Gahan, Marta Salogni, Christian Eigner & James Ford.

Nie ma rozbicia, kto jest autorem muzyki, a kto słów w utworach. Wszystko, co powyżej jest widoczne zostało wyciągnięte z meta danych, jakie są widoczne w Apple Music.

Zapewne na innych streamingach będziecie mogli podejrzeć podobne informacje.

2 komentarze do “Kto napisał który numer?”

  1. Dobra muza mojego życia, 20-wieku której coraz mniej, niestety enjoy the sailence,memento mori…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *