101dM.pl

Kalendarium i MODEontheROAD – nowe działy na 101dm.pl

W sumie to nie wiem, czy już jest odpowiedni czas, czy jeszcze chwilę poczekać. W każdym razie z publikacją tego tekstu zwlekam już od kilku miesięcy, bo ciągle wydaje mi się, że jeszcze nie czas, że jeszcze za mało.

Chciałbym Wam dziś napisać trochę o tym co się dzieje na 101dM.pl i co będzie się działo w przyszłości. W tym roku w maju przypada 20 lat (z przerwami) odkąd robię w Internetach strony poświęcone depeche MODE, z przekoszeniem na mojego bzika, czyli trasy koncertowe depeche MODE + solo. Obecnie pracuję na kolejną (docelową) odsłoną, tym razem w ramach 101dM.pl… ale po kolei…

Od sierpnia 2020 na stronie uruchomione jest kalendarium. Prawie 2500 wydarzeń przez cały rok przewija się przez stronę. Czy to dużo czy mało? Sami ocenicie. Codziennie w prawym górnym rogu pojawia się box Wydarzyło się dziś: w którym znajdziecie (mam nadzieję kiedyś) wszystkie najważniejsze wydarzenia każdego dnia roku z historii zespołowej oraz solowej członków depeche MODE. Zapraszam do codziennego zaglądania i sprawdzania czego danego dnia mamy rocznicę. Wiele dat ma linkowania już do opisów koncertów. Zapewniam, że wiele nowych dat jeszcze czeka na wpisanie i wiele będzie rozbudowane o specjalne podstrony.

Równolegle z kalendarium pojawił się na stronie nowy dział MODEontheROAD, który zawiera (zawierać będzie) wszystkie możliwe wydarzenia koncertowe z historii zespołu i projektów solowych. Docelowo ten dział zastąpi (już cokolwiek archaiczną i mocno niekompletną) stronę MODEontheROAD.pl. Na stronie głównej, na poziomej belce znajdziecie link do działu koncertowego.

Prace nad działem MODEontheROAD rozpoczęliśmy z wujkiem Więcorem od części najmniej opracowanej do tej pory tj. od solowych wyczynów byłych i obecnych członków zespołu. Z szybkiego opracowanka na rozgrzewkę, przed startem prac nad opisami koncertów depeche MODE, zrobił się spory projekt i całkiem sporo zaskoczeń… również dla nas. Wiele dat było zapomnianych, albo całkowicie nowych, które zebraliśmy z odmętów Internetu. Dopiero co skończyliśmy pierwszy etap prac nad: pierwszą solową trasą Dave’aPAPER MONSTERS TOUR 2003. Pozostałe projekty solowe Dave’a, Martina, Alana, Andiego, Daniela znalazły również swoje miejsce. Przenieśliśmy również lub opracowaliśmy takie trasy jak: SEE YOU TOUR, ULTRA PROMO SHOWS, TOURoftheUNIVERSE, GLOBAL SPIRIT TOUR. Kolejne czekają na autorskie opracowanie.

Zapraszam również do zapoznania się sekcją – BACKSTAGE / FANZONE – w której rozwijamy sprawy dookoła trasowe, takie jak ekipy koncertowe pracujące w czasie tras koncertowych. LIVE HERE NOW, oraz relacje fanów z koncertów, oficjalne pamiętniki w polskim tłumaczeniu.

Koncert depeche MODE od zaplecza.
Koncert depeche MODE od zaplecza.

Każdy koncert będzie miał również informację, czy z danego koncertu jest bootleg. Więcor udostępnił Wam opracowanie swoich zbiorów bootlegów, dzięki temu będziecie mieć wiedzę ile z każdego z koncertów jest bootlegów i w jakiej jakości. Co więcej, jeżeli jakiś koncert został wytłoczony na CD lub Vinylu i ma swój tytuł, to też o tym znajdziecie w przyszłości info. Każda setlista porównywana jest z bootlegami, żeby uniknąć kopiuj-wklej. Jeżeli wiemy, że z jakiegoś koncertu nie ma bootlegu, zdjęcia setlisty, relacji fanów, to oznaczamy taką setlistę jako niepotwierdzoną. Nawet jeżeli przez analogię można oszacować, jaki był przebieg koncertu. Tam, gdzie nie da się opracować koncertu z pełną setlistę nawet przez analogię, tam nie dajemy nic. Konkret albo wcale.

Wszystko co do tej pory pojawiło się w dziale MODEontheROAD i BACKSTAGE / FANZONE należy traktować jako „work-in-progress”. Nie ma takiego pojęcia że coś jest skończone. Istnieje tylko pojęcie, że coś zostało doprowadzone do pewnego etapu. Ciągle dodajemy nowe elementy, takie jak setlisty, zapisy koncertów, rozkłady jazdy koncertów, myślimy nawet nad dodawaniem hoteli, gdzie spali członkowie zespołu na minionych trasach. Działy będą się rozwijać, aby stać się najlepszym możliwym repozytorium wiedzy, która w niektórych przypadkach pojawia się dopiero po raz pierwszy w sieci. Wiele informacji jest dostępnych na sieci tyle tylko, że jest mocno rozproszone lub z błędami. Nawet jeżeli pozornie wydaje się inaczej, że gdzieś już zostały opracowane. Tu ma być to wszystko w jednym miejscu i jak trzeba.

Piszcie swoje uwagi w komentarzach, tu na dole lub przy konkretnych koncertach, że czegoś brakuje lub znacie jakieś historie warte odnotowania. albo powinien znaleźć się tu jakiś link prowadzący do zdjęć, koncertów lub relacji. Miłej lektury… u mniej Internety się czyta a nie ogląda.

Leave a Reply