Jennifer and Dave in mask 2020.

Podsumowanie 2020 – po mojemu… i coś o planach na 2021.

Parszywy był ten rok i dobrze, że się kończy/skończył… (nie wiem kiedy czytasz ten tekst). Jak co roku podsumuję kolejny rok z punktu widzenia dM i nieumiejętnie snuję plany na 2021. Wbrew pozorom nie będzie to wcale takie trudne.

Plany na rok 2020 były ambitne. Rok miał upłynąć pod znakiem solowych projektów przeplatanych kolejnymi wydawnictwami retrospektywnymi. W sumie tak było… tylko nie do końca.

STYCZEŃ

Na pierwszy rzut poszła informacja, że nowa książka Antona będzie nosić tytuł MOOD/MODE. Tyle tylko, że to nie była ta książka zapowiadana przez Antona o depeche MODE, ale zbiór fotografii poświęconych modzie. Na właściwa książkę musieliśmy jeszcze poczekać.

W końcówce stycznia dostaliśmy nowy materiał projektu Humanist na którym jeden z numerów zaśpiewał Dave.

W styczniu wiedzieliśmy już również, że Vince nie przyjedzie na rozdanie Rock And Roll Hall Of Fame.

Chwilę później ukazał się spóźniony i niewyczekiwany box MODE. Choć na koniec został nominowany do Grammy Awards 2020 w kategorii „Best Boxed or Special Limited Edition Package” dla Jeffa Schulz’a z Sony Music.

W kolejnym sezonie Narcos został wykorzystany Never Let Me Down Again.

LUTY

Następnie w lutym ukazała się oficjalna informacja prasowa zapowiadająca Live Spirits. Poznaliśmy tytuł oraz tracklistę wydawnictwa.

MARZEC

Jeszcze z początkiem marca przeczytaliśmy kolejny news, że VIOLATOR – The 12” Singles Box Set, nie z okazji 30-lecia wydania albumu (19.03), zostanie wydany w kwietniu.

Jennifer and Dave in mask 2020.
Jennifer and Dave in mask 2020.

Potem przyszedł COVID i zaczęło się mieszanie, przekładanie i wyczekiwanie na zapowiedziane wydawnictwa. Terminy już nie były istotne, świat żył czym innym…

Rock And Roll Hall Of Fame zostało zawieszone do odwołania. Choć miesiąc jeszcze się nie skończył, a już wiedzieliśmy, że impreza będzie w listopadzie. Za chwilę dowiedzieliśmy się, że premiery video z Berlina i boxu vinylowego również zostaną opóźnione na czerwiec i lipiec.

KWIECIEŃ

W miarę jak zbliżały się pierwotne premiery poznaliśmy daty nowych premier boxa i koncertówki z Berlina.

MAJ

W maju jacyś fani zapomnieli, że konto Antona Corbijna na Instagramie jest jego prywatnym i to on decyduje co pojawia się tam, a co nie. Brak życzeń dla Dave’a za to życzenia dla Bono spowodowały wysyp jęku zawodu w Internetach. Anton szybko wyjaśnił sprawę informując, że Dave and Co. będą mieć jeszcze swoje 5 minut chwały na jesieni, a teraz warto opanować szloch i rozluźnić miednicę.

CZERWIEC

W końcu czerwca oprócz premiery Live Spirits gruchnęła wiadomość, że Martin pracuje nad nowym materiałem. Dawcą tej wiedzy był Peter Gordeno. Wszyscy zinterpretowali to, jako zapowiedź pracy nad nowym materiałem na kolejną płytę depeche MODE. Prawda okazała się inna, ale nie uprzedzajmy faktów. Mamy końcówkę czerwca.

LIPIEC-SIERPIEŃ

Okres wakacyjny, to czas rozluźnienia, podobno COVID był nawet w odwrocie i można było iść na wybory ;-). Z okolic zespołu co jakiś czas docierały do nas informacje o akcjach charytatywnych lub ktoś z zespołu był zapraszany do takich przedsięwzięć.

Gareth Jones zapowiedział wydanie debiutanckiej płyty – ELECTROGENETIC. A Policy Of Truth zostało wykorzystane na ścieżce dźwiękowej kolejnego filmu – tym razem adaptacji kryminału Agathy ChrisiteŚmierć na Nilu.

Erasure wydali nową płytę, a Vince dodatkowo wytłumaczył czemu nie ma zamiaru brać udziału w R&RHOF.

WRZESIEŃ

Wrzesień to miesiąc w którym dowiedzieliśmy się, że SONGS OF FAITH AND DEVOTION – 12” Singles Box Set zostanie wydany z końcem listopada.

PAŹDZIERNIK

Ten miesiąc to był czas promocji zapowiadanej jeszcze w 2019 roku książki Antona. Książka mimo ceny wyprzedała się na pniu. O ile jednak wierzyć zapowiedziom w 2021 ma pojawić się wersja w przystępniejszej cenie.

W październiku opublikowałem również szczegóły zapowiadanego na listopad i grudzień serialu dokumentalnego W Rytmie Wolności.

Dave i Jennifer zaczęli promocję pierwszej rodzinnej fabuły – Matilda.

LISTOPAD

Listopad był miesiącem celebracji wejścia zespołu do R&RHOF, a 14 listopada ukazały się pierwsze przecieki o czymś, co okazało się nową płytą Martina – The Third Chimpanzee e.p.

GRUDZIEŃ

W grudniu oglądaliśmy odcinek poświęcony pierwszemu koncertowi depeche MODE w Polsce, a Martin opowiedział nam o pracy nad swoją nową płytą, oraz czemu rozkminki o trasie depeche MODE w 2021 i 2022 należy między bajki włożyć.


Tak się skończył rok w którym prawie nic się nie działo ;-). W którym ludzie nie myśleli o tym, co zbyteczne. Jednocześnie narodziła się w sumie prosta idea, że skoro siedzimy w domu, to może warto spotkać się razem i jakoś zabić ten czas, żeby po prostu nie zwariować. Tak narodził się projekt KoronaMODE, gdzie od marca wspólnie z Jackiem serwujemy Wam jakiś, subiektywnie wybrany koncert z historii zespołu. Poleciało w eter już 83 koncerty, praktycznie ze wszystkich tras. Nie było jednie nic z See You Tour… bo nie ma. Bądźcie pewni, że w najbliższą niedzielę (kiedykolwiek ona będzie) też coś poleci. Takie wspomnienie normalności w nienormalnych czasach, zanim wróci normalność.


ROK 2021

Przewidywanie na rok 2021 jest tyleż trudne, co proste. Z jednej strony sytuację mamy jasną. Martin wyraźnie to powiedział w wywiadzie. Do póki ludzie się nie zaszczepią i sytuacja nie ustabilizuje się nie ma mowy o planowaniu takiego przedsięwzięcia jak trasa koncertowa. Żeby była trasa musi najpierw powstać płyta, a ten projetk zapewne ruszy gdy Panowie zakończą swoje solowe projekty.

Z drugiej strony mógłbym spokojnie przepisać część planów na 2020, o których pisałem jeszcze w 2019.

  1. Przed nami w marcu wydanie kolejnego boxa (boxów) z serii 12” Single Box Set. Na 2021 przyjdzie pora na Ultrę i Exciter. Nie do końca wiadomo tylko czy Ultra i Exciter wyjdą razem, czy będzie to podobnie jak w przypadku Violatora i Songs Of Faith And Devotion, czy kolejne boxy będą wychodzić parami.
  2. Martin w wywiadzie powiedział, że pracuje z kimś nad projektem muzycznym. Nic prócz tego nie wiadomo. Żadnych dat i nazwisk. Myślę, że rok 2021 wyjaśni sprawę.
  3. Na koniec o jeszcze jednym projekcie, który miał się wydarzyć w 2020 i się nie wydarzył. Soulsavers mieli wydać płytę podsumowującą 20 lat działalności projektu. Materiał jest nagrany, miał być uświetniony kilkoma koncertami. Niestety COVID pokrzyżował plany i wszystko poszło na półkę. Zobaczymy, czy stanie się to w 2021 roku.

Dave Gahan z medykami w Mińsku. Lipiec 2017.

Za nami rok, który wielu nie chce pamiętać, są też tacy, których nie ma wśród nas już. Rok w którym, pomimo tego wydarzyło się również wiele dobrego. Narodziło wię wielu bezimiennych bohaterów, którym warto dziękować nieustannie za ich poświęcenie. Życzę wszystkim, żeby 2021 był początkiem, a nie końcem i tylko dobrego…

Leave a Reply