Jutro, czyli 19.10 o godzinie 10.00 rusza przedsprzedaż biletów na warszawski koncert depeche MODE 21.07.2017. Większość z nas już poprzestawiała sobie jutrzejszą agendę tak, by bez opóźnień zalogować się na livenation.pl i zakupić w przedsprzedaży wybrany wcześniej bilet, za zapowiadaną wcześniej kasę.
I tu właśnie tkwi problem. Okazuje się, że z dnia na dzień kategorie biletów i ich ceny zostały podwyższone! Obecnie kształtuje się to następująco:
Płyta (General Admission) – 249 zł
Płyta Early Entrance (GAEE) – 399 zł
Trybuny G Nienumerowane – 179 zł
Trybuny D – 279 zł
Trybuny Premium – 349 zł
Aktualne ceny można już podejrzeć na stronie ticketmaster.pl,
Z oferty zniknęła kategoria Golden Circle, a ceny na płytę podrożały. Poniżej dla przypomnienia zapowiadane wcześniej ceny:
GCEE – 399 zł
GC- 249 zł
Płyta (GA)- 209 zł
Ponieważ nie ma jeszcze nigdzie aktualnej mapki stadionu z zaznaczonymi kategoriami biletów, może pomocna będzie ta z 2013 roku, na której zaznaczone są Trybuna górna – G, Trybuna Dolna – D, pozostałe zapewne Premium. Opisy płyty się zmieniły. Zamiast GC/GCEE jest GAEE. Porównajcie sobie ceny wtedy i dziś.
I jeszcze jedna ważna wiadomość:
Na to wydarzenie obowiązuje limit 4 biletów na klienta co oznacza, że jedna osoba może kupić wyłącznie nie więcej niż 4 bilety (w jednym zamówieniu lub w większej ilości zamówień). W przypadku zakupu przez jedną osobę ilości przekraczającej ustanowiony limit, Organizator zastrzega sobie prawo do anulowania wszystkich zakupionych biletów na podstawie
W tym kontekście nasuwa się tylko jedna myśl:
„…the grabbing hands, grab all they can…”
Tak będzie można zaśpiewać z osobistą dedykacją dla organizatora koncertu.
W ciągu ostatniego tygodnia dowiedzieliśmy się o nadchodzącej trasie więcej, niż można by się było spodziewać. Bilety już w sprzedaży, ale najważniejsze dla nas dopiero startują. Nie wiem, czy to dobrze, czy nie, ale czeka nas powtórka z Delta Machine Tour… pod bardzo wieloma względami. Zaczynamy po kolei…
Emocje związane z wczorajszym wydarzeniem trochę już opadły, a więc pora na małe podsumowanie. Wczorajszemu eventowi przyświecają słowa „Where’s the Revolution?„, a to za sprawą zajawki nowego singla, jaką mogliśmy usłyszeć. Jak twierdzą Panowie, dzięki zatrudnieniu nowego producenta ma być inaczej. Pytanie tylko – czy lepiej? Oto moje podsumowanie tego, czego mogliśmy się dowiedzieć na dzisiejszej konferencji w Mediolanie.
Nowy Singiel
O nim wiemy niestety niewiele. Nie znamy jego tytułu, nie wiemy kiedy dokładnie zostanie wydany, ani kto jest autorem tekstu. Niestety, żaden z obecnych w Mediolanie gości, nie pokusił się o zagadnięcie zespołu na ten temat. Jedyne co dostaliśmy, to muzyczna i wizualna zapowiedź. Zespół nie powiedział kto jest twórcą video, ale styl i efekty w nim wykorzystane, przywołują na myśl nazwisko Saccenti. Dla przypomnienia – Timothy Saccenti to autor teledysku do „Heaven” i wizualizacji, wykorzystanych podczas występów promujących poprzednią płytę – Delta Machine – przed startem trasy. Na szczęście sam Timothy jest bardziej wylewny niż zespół. Parę godzin po konferencji zamieścił te oto zdjęcie na swoim instagramie:
„Spirit” i nowy producent
W tym przypadku zespół był bardziej szczodry. Nowa płyta będzie nosiła tytuł „Spirit” a jej premiera zaplanowana jest na wiosnę przyszłego roku. Jak wiadomo dotychczasowe nagrania odbyły się w Santa Barbara i Nowym jorku. „Dotychczasowe” bo album jest jeszcze nie skończony. Panowie oficjalnie ogłosili, że jej producentem był James Ford, który przyprowadził ze sobą nowy team. Jak przebiegała ich współpraca? Wg. Dave’a zupełnie inaczej, niż z Hillierem. Zespół potrzebował zmiany i bardzo szybko dotarł się nową ekipą. Ford był dla nich powiewem świeżości. Gahan mówi o nim nie tylko jako o świetnym producencie, ale i muzyku, który był w stanie ich odpowiednio poprowadzić w trakcie prac nad płytą. Nowy producent lubi szybko pracować i jest zwolennikiem szybkiego przepływu pomysłów.
Dave: He’s helped us to make what we feel is very incredible sounding record.
Dodatkowo Dave zdradził, że w studiu zawsze czuł się „excited” bo Martin ciągle przynosił swój sprzęt ze studia. Płyta ma podnosić na duchu i zmuszać do przemyśleń. Piosenki na płytę ponownie przygotowali obaj Panowie, ale od Playing The Angel to już standard. I to by było na tyle. Zespół nie chce więcej zdradzić bo jak twierdzi – jest na to za wcześnie. Ma jednak nadzieję, że ich nowe dziecko będzie równie dobre, albo lepsze niż poprzednie. Dokładniejszą charakterystykę płyty mamy poznać w trakcie jej promocji.
„Global Spirit Tour”
Na razie poznaliśmy europejską część trasy „Global Spirit Tour„. W jej skład wchodzą 32 koncerty w 21 krajach. W większości odbywać się one będą na otwartych obiektach (czyt. stadionach). Trasa rozpocznie się 5 maja, w Sztokholmie a zakończy 23 lipca w Rumunii. Dodatkowo została potwierdzona Warszawa, w której odbędzie się przedostatni koncert na tym legu (21 lipca, PGE Narodowy). Dave potwierdził również trasę po Ameryce Północnej i Południowej – „hopefully south too„. Kolejne daty podane zostaną wkrótce. Martin zapytany o możliwość zagrania na festiwalach odpowiedział, że „nie wie„. Jednak pewnie wprawne oko wielu z Was dopatrzyło się na podanej rozpisce, dwóch festiwali – w Hiszpanii (BBK Live Festival) i Portugalii (NOS Alive Festival). Ptaszki ćwierkają, że zespół może pojawić się również na niemieckim Rock Am Ring. Pełna rozpiska letniej części trasy: tutaj. Tour Managerem ponownie została Ginny Song (część fanów pewnie zna tę Panią bardzo dobrze ;)).
Setlista
Standardowo, dla zespołu, priorytetem są utwory z nowej płyty, i to one mają stanowić trzon przyszłej setlisty. Co z pozostałą jej częścią? Fletch zażartował, że urządzają „European Song Contest” i wybierają kolejne piosenki na zasadzie głosowania. Muszą one oczywiście współgrać z nowymi. Dave zapewnił, że zagrają wszystkie ulubione kawałki fanów a Martin dodał, że na pewno zawiodą wielu z nich. W trakcie konferencji została poruszona nurtująca wielu fanów sprawa braku zmian w setliście. Jeden z czeskich dziennikarzy, który sam jest fanem dM, zagadnął zespół – czy mamy szansę na usłyszenie utworów pokroju Blasphemous Rumours. Fletch wspomniał, że mają w swoim dorobku grubo ponad 200 utworów i niemożliwym jest aby grali koncerty po 6-7 godzin, chcąc wykorzystać każdy z nich. Z kolei Gahan zapewnił, że próbują wielu kawałków i czasami pozwalają sobie na małe zmiany w setliście. Dla zespołu występy na żywo są ich mocną stroną i muszą to udowodnić. Nie grają w małych klubach gdzie można zmieniać setlistę co wieczór. Tym oto sposobem, uśpiono nadzieje wielu fanów na powrót wielu zapomnianych przez zespół perełek.
Support
Zespół zapewnił, że zespoły, z którymi współpracują są tymi, które lubią, albo sami wybierają. Nikt nie podejmuje tych decyzji za nich.
Aspekty wizualne
Panowie mają już za sobą sesję zdjęciową (lipiec w Nowym Jorku), której autorem jest nie kto inny jak Anton. Przy okazji, wstępnie porozmawiali sobie o designie płyty i tym, jak przemycić jej elementy we wszystko co wizualnie. Oczywiście padły słowa, że Anton jest zarobionym człowiekiem, ale przy okazji zapewniono, że chce stworzyć dla zespołu coś innego nich dotychczas. Corbijn po raz kolejny będzie odpowiadał za wizualizacje na trasie, i jak napomknął Martin, za… teledysk. Ich ponowne spotkanie ma się odbyć w listopadzie. Wtedy też mają powstać wspomniane wizualizacje i nowe video.
Ponad to, na instagramie wspomnianego wcześniej Timothiego Saccenti, pojawiło się dzisiaj zdjęcie klapsa filmowego, na którym można zauważyć dwa kluczowe elementy: „Depeche Mode” i „visuals”. Czyżby oznaczało to, ponowną obecność wizualizacji tego artysty w czasie Promo Tour?
Hublot i Charity Water
dM poinformowało, że ponownie zgodziło się współpracować z Hublotem na rzecz Charity Water. Podobno na Delta Machine Tour, razem z fanami udało im się zebrać ponad 1,4 mln dolarów. Więcej informacji na temat ich współpracy i sposobie wsparcia akcji ma pojawić się później.
Alan
Panom nie udało się uniknąć pytań na jego temat. W zasadzie tylko jednego – czy jest szansa na powrót. Niestety, ku rozczarowaniu wielu, odpowiedź była krótka i dosadna – „No„. Dave wspomniał, iż mają niesamowite szczęście, że Peter i Christian pracują z nimi od tylu lat. Wprawdzie tak wygląda rzeczywistość, ale pomarzyć zawsze można, prawda? 😉
Cała reszta
Oczywiście nie zabrakło pytań o chemię i nastrój w zespole i jak to się dzieje, że po tylu latach nadal tworzą razem muzykę. Dziennikarze próbowali pociągnąć DM za język jeśli chodzi o wojnę i uchodźców, ale Panowie sprawnie unikali odpowiedzi. Jedyne na co się zdobyli było zdawkowe zapewnienie, że trudno być całkowicie obojętnym na to co się dzieje.
Zapytano również:
O to czy rock umarł:
Dave: Jesteśmy w doskonałej formie. Nadal tworzymy muzykę, z której jesteśmy dumni.Ciągle wierzę, że muzyka jest prawdopodobnie jedyną formą, która potrafi jednoczyć ludzi w jednym miejscu. Jest mnóstwo wspaniałej muzyki wokoło. Musicie jej po prostu poszukać.
Co ich irytuje w obecnym przemyśle muzycznym:
Andy: Denerwuje mnie, że mniejsze zespoły mają trudności z wybiciem się. Sprzedaż płyt jest słaba, a radio nie muszą grać nowych rzeczy. To czyni nas szczęściarzami. Kiedy startowaliśmy było zupełnie inaczej. Martin: Nadal jesteśmy! Andy: Nadal jesteśmy.
Zabawne i wyjątkowe momenty w trakcie nagrywania albumu:
Dave: Dla mnie takie momenty to te, kiedy dzieją się niespodziewane rzeczy , kiedy dzieje się coś spontanicznego.
Czy Martin i Dave zapomnieli kiedyś tekstu w trakcie koncertu:
Dave: Bez okularów widzę tylko parę pierwszych rzędów, które i tak wszystko śpiewają. Mogę więc się na nich wzorować
Swoje 5 minut miały nowe buty Gahana:
Dziennikarka: Dave, Twoje buty kradną show! Dave: Wiem! Czyż nie? Mam przy okazji niezłe skarpetki.
Bardzo dobra wiadomość dla fanek pląsów Gahana! Dave zapowiedział, że nadal potrafi wykonywać charakterystyczne dla ruchy i cieszy się, że ktoś je zauważa. Zapewnił też, że pracuje nad tym, żeby wyglądać lepiej (młodziej) i jest w dobrej formie.
Swoje 5 minut miał również słynny ostatnimi czasy fryzjer:
Dave: Nie będziemy mieli fryzjera na nadchodzącej trasie!
I na sam koniec miły aspekt dla polskiej publiczności – Panowie po raz kolejny wspomnieli o pierwszym koncercie na naszej ziemi – Warszawie ’85.
I znowu przekonałam się, że po 45 min. wcale nie jestem mądrzejsza o nową wiedzę, a konferencja to tylko medialny zabieg pełen tych samych, co 4 lata temu infantylnych pytań. Wszystko miało na celu ponowne rozbudzenie zainteresowania zespołem i tym samym zachęcenie fanów do wydania jak największej ilości monet w trakcie nadchodzącej sprzedaży biletów, na koncerty. Wiecie co? Zrobię to z ogromną przyjemnością 😉
Ps. Jeszcze raz – ogromne dzięki dla Wszystkich, którzy obserwowali naszą relację na stronie! Nie było to ostatnie podejście tego typu na tej trasie.
May 5 – Stockholm, Sweden – Friends Arena May 7 – Amsterdam, Netherlands – Ziggo Dome May 9 – Antwerp, Belgium – Sportpaleis May 12 – Nice, France – Stade Charles-Ehrmann May 14- Ljubljana, Slovenia – Dvorana Stožice May 17 – Athens, Greece – Terra Vibe Park May 20 – Bratislava, Slovakia – Štadión Pasienky May 22 – Budapest, Hungary – Groupama Aréna May 24 – Prague, Czech Republic – Eden Aréna May 27 – Leipzig, Germany – Festwiese May 29 – Lille, France – Stade Pierre-Mauroy May 31 – Copenhagen, Denmark – Telia Parken
June 3 – London, United Kingdom – London Stadium June 5 – Cologne, Germany – RheinEnergieStadion June 9 – Munich, Germany – Olympiastadion June 11 – Hannover, Germany – HDI Arena June 18 – Zurich, Switzerland – Letzigrund Stadion June 20 – Frankfurt, Germany – Commerzbank-Arena June 22 – Berlin, Germany – Olympiastadion June 25 – Rome, Italy – Stadio Olimpico June 27 – Milan, Italy – Stadio San Siro June 29 – Bologna, Italy – Stadio Rentao Dall’Ara
July 1 – Paris, France – Stade de France July 4 – Gelsenkirchen, Germany – Veltins-Arena July 6 – Bilbao, Spain – BBK Live Festival July 8 – Lisbon, Portugal – NOS Alive Festival July 13 – St. Petersburg, Russia – SKK July 15 – Moscow, Russia – Otkritie Arena July 17 – Minsk, Belarus – Minsk-Arena July 19 – Kiev, Ukraine – Olimpiyskiy National Sports Complex July 21 – Warsaw, Poland – PGE Narodowy July 23 – Cluj-Napoca, Romania – Cluj Arena
Dziś przeprowadzimy po raz pierwszy LIVEBlog na stronie 101dM, jeżeli ten sposób relacjonowania ważnych wydarzeń ze świata depeche MODE Wam się spodoba, to możecie liczyć na takie relacje również podczas innych wydarzeń z promocji i trasy koncertowej w 2017 i 2018. Startujemy o 12:00 i będziemy do końca konferencji.
Wpisy można sortować od najstarszych do najnowszych, albo na odwrót. Wszystkie posty umieszczone w czasie konferencji zostają i będzie można do nich wrócić w po konferencji.
Przy tej relacji na żywo pracuje 6 osób. Poszty części zobaczycie na stronie. Relację poprowadzą dla Was MadaFaka, Devotee i Martini, oprócz tego Holy, Jari oraz ToM, będą pracować na zapleczu przeszukując sieć oraz inne zakamarki w poszukiwaniu ciekawostek dziejących się obok konferencji.
Możemy nieoficjalnie ogłosić, że koncert w Warszawie odbędzie się 21 lipca 2017 na PGE Narodowym. Data startu sprzedaży biletów nie jest jeszcze znana.
W Polsce na letniej trasie planowany jest tylko 1. koncert, więc jeżeli ktoś nie planuje jeździć po Europie, to w wakacje będzie to jedyna okazja. Kolejna szansa na zobaczenie dM w Polsce najprawdopodobniej na jesieni 2017 lub zimą 2018 (ale to już moje spekulacje na bazie upodobań koncertowych dM z poprzednich lat).
Koncert odbędzie się w piątek. Czyli nie ma jak to letni weekend w Stolicy.
Z moich informacji wynika, że organizator koncertu ma na ten czas podpisany jedynie list intencyjny ze stadionem i umowa nie jest jeszcze zawarta. Taka oficjalna rezerwacja terminów, żeby nikt inny nie wziął tego terminu na stadionie.
PGE Narodowy
Wygląda na to, że trasa odbędzie się wg bardzo podobnego schematu, jak to było w 2013, z końcem trasy w naszej części Europy. Gdyby nasz koncert poprzedzał występ depeche MODE w Pradze, to należy przypuszczać, że tam zagrają 23.07. Potwierdzona data koncertu w Moskwie 15.07 uprawdopodabnia takie zakończenie letniej nogi w Europie.
Data koncertu w Warszawie ma być podobno ogłoszona w poniedziałek jako kontrolowany przeciek, czyli jeszcze przed konferencją prasową w Mediolanie. Jeszcze raz podkreślam to są wieści nieoficjalne…
Zapraszamy na wspólną relację z konferencji prasowej depeche MODE w Mediolanie. Konferencja prasowa startuje od 13:00. Jeżeli nie możesz się skupić na oglądaniu, a możesz czytać komentarze, to to miejsce jest dla Ciebie. Zdjęcia, filmy, przemyślenia na gorąco. Startujemy o godzinie 12:00.
Najprawdopodobniej we wtorek dowiemy się o szkielecie nowej trasy koncertowej. Być może będą to wszystkie koncerty, ale te najważniejsze na pewno zostaną podane. To, czego możemy nie być pewni w pierwszym momencie, to koncerty podwójne. Dziś jest wysyp wiadomości nt. planowanych koncertów, a to i tak będzie preludium w weekend i tuż przed konfą. Fani poczuli krew i się dzieje.
Nie ma jeszcze nic na temat Niemiec, a bez koncertów w tym kraju trasa jest nieważna. Zanim przejdziemy do dat, kilka ogólnych kwestii.
Trasa wystartuje najprawdopodobniej z końcem kwietnia. Nie wiadomo jednak, czy to oznacza start trasy właściwej, czy liczony jest w tym koncert rozgrzewkowy. Tradycyjnie marzec i kwiecień to czas promo-występów.
29.06 – Mediolan, San Siro XX.06.17, Berlin, Olympiastadion XX.06.17, Frankfurt, Commerzbank-Arena XX.06.17, Hamburg, Imtech Arena XX.06.17, Hannover, TUI Arena (?obiekt nie potwierdzony?) XX.06.17, Cologne, Lanxess Arena (?arena nie potwierdzony?) XX.06.17, Mannheim, SAP Arena (?obiekt nie potwierdzony?) XX.06.17, Munich, Olympiastadion XX.06.17, Stuttgart, Mercedes-Benz Arena
Lipiec
06.07 – Lizbona, Alive Festival 15.07 – Moskwa 17.07 – St. Petersburg 21.07 – Warszawa, PGE Narodowy
Lokalizacje znane/typowane, ale bez dat to:
Nice, Palais Nikaia Arena Paris, l’Accorhotels Paris Arena (dawne POP Bercy) Lille, Stade Pierre Mauroy Arena Budapeszt ??.07 – Praha, Eden Arena
Lista będzie aktualizowana sukcesywnie, każdy dzień przynosi nowe wieści. Może w ten weekend poznamy faktyczną datę koncertu w Polsce?
W tej chwili sytuacja obiektami wygląda tak, że ze sporą większością stadionów są podpisane jedynie listy intencyjne, czyli swoiste rezerwacje miejsc. Wynika to z tego, że finalne umowy zostaną podpisane po ogłoszeniu trasy albo jak będzie wiadomo, czy będą dwa, czy jeden.
Start sprzedaży biletów zaplanowany jest na 11.10 i ma wyglądać podobnie, jak to było w 2012, czyli źle. Będzie tłok, będzie ścisk i wieszające się serwery.
Wzorem ubiegłej trasy tak należy się szykować. Choć oczywiście start sprzedaży w Niemczech nie musi oznaczać startu w Polsce.
11 października objawi nam się nie tylko nowa strona. To jest oczywiste. Poznamy nowy design. Być może zobaczymy więcej konceptu graficznego nowej płyty, czy singli. Tego dnia objawi na się coś jeszcze…
Z oficjalnej strony dowiemy się, że 11 października odbędzie się w Mediolanie konferencja prasowa zapowiadająca nową płytę depeche MODE.
Konferencja wystartuje najpewniej o godzinie 13:00 i będzie wsparta streamingiem na oficjalnej stronie. Konferencja będzie z udziałem dziennikarzy i publiczności. Oczywiście konfa będzie zapowiedzią nowej płyty i trasy. Podobnie jak to było poprzednim razem.
Seems there is a Press Conference to be held in Milan held over 4 days, 8th – 10th promotion by 3rd parties and then Depeche Mode will be doing a Press Conference on the 11th in Milan .
Następnego dnia – 12 października – zespół będzie do dyspozycji akredytowanych dziennikarzy w sesji 1:1.
Pozostając w duchu news’a o nowej stronie nie można przejść obojętnie nad ostatnimi wypowiedziami Antona Corbijna przy okazji wystawy swoich prac na wernisażu w Sztokholmie.
Fan znany w pewnych kręgach jako Moto (znamy się od 2001 roku), miał okazję zagadnąć Antona na retrospektywnej wystawie 1-2-3-4 by Anton Corbijn. Pytań padło kilka i odpowiedzi warte są przytoczenia w kontekście najbliższych miesięcy, jak i lat.
Anton potwierdził, że pracuje nad konceptem wizualizacyjnym nie tylko nowej płyty, ale możemy spodziewać się jego zaangażowania przy scenie w nadchodzącej trasie. Anton zadeklarował również, że zobaczymy go za reżyserskimi sterami najnowszych teledysków i wizualizacji.
Anton – yes, I am actually in the middle of it
Anton dostał do podpisu japońskie wydania Strange i Strange Too na zapomnianym formacie LaserDisc. Po za tym, że widział ten format ze swoimi dziełami po raz pierwszy nadmienił również:
I will be working on them and put it on dvd in a few years.
Mając kalendarz zapchany na kilka lat do przodu dobrze, że Anton nie zapomniał o swoim dziedzictwie i czasach najlepszych produkcji.
Wystawa będzie otwarta w Fotografiska w dniach 16.09 – 04.12.2016.
Produkcja płyty przybiera zawrotne tempo. Nie minęły jeszcze wakacje, a podobno zespół jest już na etapie miksownia materiału. Trzecia sesja nagraniowa zakończyła się w okolicach 10 sierpnia w Nowym Jorku. Miksowanie to już jest przeważnie krótki epizod, około miesiąca. Kolejny etap, który czeka zespół to mastering, czyli nadanie płycie dynamiki i czyszczenie z brudów procesu produkcji.
Nie ma wieści, czy tradycyjnie jest to Londyn, czy inna lokalizacja.
Producenci nowej płyty depeche MODE
Jeżeli uznanie zyskają projekty okładek i całej koncepcji promocyjnej, to możemy się spodziewać, ze machina promocyjna ruszy niebawem. Termin konferencji w październiku wcale nie jest taki nierealny. Przypomnijmy, że ostatnia konferencja prasowa odbyła się 23 października 2012.
Inna informacja, która krąży po sieci, to jakoby producentami płyty mieli być członkowie formacji Simian Mobile Disco – James Ford and Jas Shaw. O tym pierwszym donosiłem już Wam przy okazji poprzednich raportów z frontu robót. Jeżeli to prawda to muzyka tych Panów brzmi tak:
Nowa Trasa Koncertowa
W temacie trasy koncertowej również dzieją się sprawy, choć nie przeciekają jeszcze z taką intensywnością. Pierwszy przeciek mówił o tym, że ludzie znani ze współpracy z depeche MODE na trasach koncertowych rezerwują swój czas od maja.
Druga plotka głosi, że podobno już od czerwca pierwsze obiekty koncertowe rezerwowane były na przyszłoroczną trasę.
Trzecia plotka mówi, że rozpoczęła się już praca nad podkładami na potrzeby trasy. Jest to o tyle szybko, że przypadku poprzedniej trasy donosiłem Wam o tym w grudniu 2012. Czyżby to oznaczało, że również kształt setlisty jest już znany? Nie jest to bardzo trudne do zgadnięcia ale i tak daje do myślenia. Dzieje się…
Obejrzałem po roku wideo z Berlina i, mimo że byłem na tym koncercie, to znowu oglądałem ten koncert, jakbym pierwszy raz na oczy widział ten występ… dosłownie. Jak się coś zadzieje, to potem się mówi, że kiedyś będziemy się z tego śmiać… dziś się śmieję, ale w 2013 wyjazdy do Berlina na The Delta Machine Tour mogłyby się przerodzić w trwały uraz… A tak ahoy przygodo!!!!
Parę dni temu otrzymaliśmy list duszpasterski do polskich fanów Depeche Mode napisany przez autorów „Monumentu”. Czytałem list i czytałem i na przemian miałem uczucia satysfakcji, czasem zdziwienia, czasem jeszcze czegoś innego, co było nieokreślone, ale fajne. Nie, nie dotyczy to w żadnym wypadku małego święta, jakim jest wydanie tej książki na rynku polskim. Nic z tych rzeczy. Moje uczucia, jakie mną targały miały bardziej charakter ponadczasowy.
Black Celebration – 2 Music For The Masses – 2 Violator – 4 Songs Of Faith And Devotion – 5 Ultra – 2 Playing The Angel – 1 Sounds Of The Universe – 4 Razem: 20
LEG: 4 | Koncert: 097 Data: 2010.02.11 (czwartek) Adres: Atlas Arena, Aleja księdza Biskupa Władysława Bandurskiego 7, 94-020 Łódź, Polska Support: Nitzer Ebb Publiczność: nominalna: 15.189* / faktyczna: 15.189 (100%)
Komentarz: Były tylko trzy takie koncerty na całej trasie, podczas których depeche MODE zagrało więcej utworów z innej płyty, niż Sounds Of The Universe. Pierwszym takim koncertem był występ w Hannoverze 2009.11.03, gdzie zespół wykonał aż pięć utworów z albumu Black Celebration przy czterech w Sounds Of The Universe. Drugim tego typu koncertem była właśnie druga Łódź 2010.02.11, gdzie mieliśmy powtórkę z DEVOTIONAL TOUR – pięć utworów z Songs Of Faith And Devotion, przy czterech z Sounds Of The Universe. Ostatni taki moment nastąpił w Horsens 2010.02.23, gdzie setlista była identyczna do tej z drugiej Łodzi.
Podobno Judas [4] został zmieniony w ostatniej chwili. Pierwotnie był planowany Freelove [4], ale ponieważ występ noc wcześniej bardzo podobał się Martinowi, ten chciał zagrać numer, który wg niego zachęci nas do śpiewania. Jak słychać i widać Martin próbuje to zrobić, ale z marnym skutkiem, co na koniec stosownie kwituje:
Poniższe Interludium nie wpadło tak okazale, jak noc wcześniej, ale i tak warto odnotować ten fakt. Tego typu jam session z koncertu na koncert rozrastało się, tworząc nowy byt koncertowy sam w sobie.
Poniżej jedynie fragment Policy Of Truth [100], ale takich efektów specjalnych, jakie fani zaprezentowali zespołowi na tym koncercie inni mogli tylko nam zazdrościć. Można mieć różne zdanie na temat wyświetlania balonów do tego utworu, ale każda próba potem przebicia tej masy balonów była już tylko naśladownictwem.
Podobno ekipa nagłaśniająca tę trasę uznała drugą noc w Łodzi za jeden z dwóch najlepszych koncertów na trasie. Drugi tak dobry to był koncert z Berlina 2009.06.10. Łódź była w hali, Berlin na stadionie.
* Dane o pojemności i/lub frekwencji pochodzą z Tour Itinerary: TOUR of the UNIVERSE 2010 European Arenas Part II.
Ameryka Północna / Australia / Azja / Europa – 1990.05.28 – 1990.11.27
Skład zespołu: Dave Gahan – wokal Andy Fletcher – klawisze Martin Lee Gore – klawisze / gitara / wokal / chórki Alan Wilder – klawisze / perkusja / chórki
Komentarz: Trasa przebiegała równo i bez większych ekscesów. Z miasta do miasta. Jedynie Martin podmieniał swój set, ale tylko gdy grał drugą lub trzecią noc z rzędu. Co ciekawe, amerykańska trasa była tą, w czasie której Martin zaprezentował największą liczbę wariantów swojego setu. Najliczniejszą grupą koncertów był ten, w którym Martin zagrał I Want You Now [65] i World Full Of Nothing [65]. Niemniej nie mamy z każdego koncertu bootlegu ani nieznanym setlist, przez co tam, gdzie nie mamy 100% pewności, oznaczyliśmy te setlisty jako prawdopodobne.
Kolejnym wariantem setu obecnym na koncertach był ten z Here Is The House [21] i The Sweetest Perfection [20]. W prawie wszystkich drugonocnych miastach fani usłyszeli ten set.
W czasie trasy zdarzyła się wizyta w San Diego z trzema koncertami. Dzięki temu fani mogli usłyszeć Little 15 [3] i Blue Dress [2]. Jako jedno z dwóch wykonań tego setu na trasie.
Właściwie największym wydarzeniem poza samą trasą były odwołane koncerty w Ottawie 1990.06.20 i Park City 1990.07.24. Na koniec chwila o pierwszym koncercie na tej trasie – Pensacola, 1990.05.28. Był to specyficzny koncert. Mimo że ogłoszony jako początek trasy, to tak naprawdę był próbą z udziałem publiczności. Kolejny dzień zespół spędził ponownie na próbach, już bez udziału osób postronnych. Następny koncert w Orlando 1990.05.30 był już regularnym występem na trasie.
depeche MODE zagrali 43 koncerty z 42 zaplanowanych w Ameryce Północnej. Łącznie zespół wykonał 20 utworów z 6 albumów (włączając w to 1 kompilację):
Construction Time Again – 1 Some Great Reward – 1 The Singles 81>85 – 1 Black Celebration – 5 Music For The Masses – 6 Violator – 10 Razem: 24
W tym:
Kawałki śpiewane przez Dave’a Gahana – 17
Kawałki śpiewane przez Martina Gore’a – 6
Utwory instrumentalne – 1
Set miał 20 utworów.
LEG: 2 | Australia i Azja – 1990.08.31 – 1990.08.05
Drugim zawirowaniem było odwołanie koncertu w Melbourne 1990.09.01, było to trzecie odwołanie po tym, jak nie odbyły się koncerty w Ottawie 1990.06.20 i pod Salt Lake City 1990.07.24. W tym przypadku powodem była utrata głosu przez Dave’a.
depeche MODE zagrali 7 koncertów z 8 zaplanowanych w Japonii. Łącznie zespół wykonał 22 utwory z 6 albumów (włączając w to 1 kompilację):
Construction Time Again – 1 Some Great Reward – 1 The Singles 81>85 – 1 Black Celebration – 5 Music For The Masses – 5 Violator – 9 Razem: 22
Zespół ponownie skrócił setlistę o dwa utwory – Black Celebration [82] i A Question Of Time [82], tym razem w Rzymie 1990.11.12. Powód skrócenia nie jest znany. Nagminną sytuacją były podwójne koncerty w całej Europie, a wisienką na torcie były trzy noce w Paryżu, Birmingham i Londynie. I to właściwie tyle wydarzeń i zwrotów akcji na trasie.
depeche MODE zagrali 38 koncertów z 38 zaplanowanych w Europie. Łącznie zespół wykonał 22 utwory z 6 albumów (włączając w to 1 kompilację):
Construction Time Again – 1 Some Great Reward – 1 The Singles 81>85 – 1 Black Celebration – 5 Music For The Masses – 6 Violator – 10 Razem: 24
W tym:
Kawałki śpiewane przez Dave’a Gahana – 17
Kawałki śpiewane przez Martina Gore’a – 6
Utwory instrumentalne – 1
Set miał 20 lub 18 utworów.
Podsumowanie Trasy:
WORLD VIOLATION w zestawieniu z poprzednią trasą jawi się jako oaza spokoju, powrót do dawnego schematu. 13 utworów wypadło w porównaniu do setlisty z 1988 roku, a 9 utworów pozostało bez zmian. Setlista została oparta na 3 ostatnich płytach zespołu, odpowiednio Black Celebration – 5, Music For The Masses – 6, Violator – 10. Reszta stanowiła skromny dodatek. Z nowości najbardziej zaskakiwały akustyczne wersje utworów z dwóch ostatnich płyt. World Full Of Nothing [65] i Here Is The House [21] oraz I Want You Now [65] i Little 15 [3]. Co do Here Is The House [21], jest jednocześnie pewnego rodzaju powrotem do setu. W 1986 roku utwór grany w pełnej elektronice z Dave’em na wokalu wyleciał nagle z setu po dwóch koncertach.
A Dave przez całą trasę zapuszczał włosy. Zaczął od bardzo krótkiego lotniska, a skończył z włosami, które ledwo był w stanie ułożyć w coś, co przypominało jego flagową fryzurę. Włosy, które obciął przed startem trasy, ściął dopiero w 1997 roku.
Powszechnie uważa się, że trasa Devotional była tą pełną narkotyków. Nic bardziej mylnego. To na tej trasie Dave zaczął nałogowo zażywać narkotyki syntetyczne na E i A. Pozostała część zespołu również nie stroniła od tego typu eksperymentów, choć nie tak obszernie jak Dave. Narkotyki były obecne w zespole już wcześniej.
To również podczas tej trasy narodził się romans pomiędzy specjalistką ds komunikacji z mediami, a Davem, a która od 1992 roku została jego nową żoną. Mowa oczywiście o Theresie Conroy.
depeche MODE zagrali 88 koncertów z 90 zaplanowanych w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Łącznie zespół wykonał 24 utwory z 6 albumów (włączając w to 1 kompilację):
Construction Time Again – 1 Some Great Reward – 1 The Singles 81>85 – 1 Black Celebration – 5 Music For The Masses – 6 Violator – 10 Razem: 24
W tym:
Kawałki śpiewane przez Dave’a Gahana – 17
Kawałki śpiewane przez Martina Gore’a – 6
Utwory instrumentalne – 1
Set miał 20 lub 18 utworów.
Supporty i koncerty bez supportu przed depeche MODE.
Zespół
Liczba koncertów
1
Nitzer Ebb
43
2
Jesus And The Mary Chain
2
3
Electronic
2
4
Boxcar
1
5
Electribe 101
37
6
–
7
Koncerty odwołane:
Data
Miasto (Kraj)
Obiekt
1
1990-06-20
Ottawa (Kanada)
Festival Hall
2
1990-09-01
Melbourne (Australia)
???
Koncerty przeniesione:
Data
Miasto (Kraj)
Obiekt
1
1990-07-24
Park City [Salt Lake City] (USA)
Park West Amphitheatre
Koncerty, które nie doszły do skutku:
Data
Miasto (Kraj)
Obiekt
1
1990-10-19
Paryż (Francja)
Palais Omnisports de Paris-Bercy
Jeżeli dostałeś/dotarłaś do tego miejsca. Gratuluję! Ale to nie koniec podróży.
Zapraszam do działu BACKSTAGE / FANZONE, gdzie zamieszczam informacje o trasach, które nie mieszczą się w generalnym opisie trasy powyżej. Czasami są to bardzo techniczne informacje, o których nie masz pojęcia, jeżeli nie interesujesz się transportem drogowym, specyfikacjami sprzętu czy parametrami sceny wykorzystywanymi na trasie. Techniczne wstawki będą się również z czasem rozwijać. Coś zdecydowanie dla geeków i hardkorów.
Skład zespołu: Dave Gahan – wokal Andy Fletcher – klawisze / pady perkusyjne Martin Lee Gore – klawisze / gitara / melodica / pady perkusyjne / wokal / chórki Alan Wilder – klawisze / pady perkusyjne / chórki
Komentarz: Zespół przygotowywał się do trasy w Hitchin w dniach 6–8.09. Tam szlifował setlistę i próbował numery. Koncert w Hitchin to tak naprawdę próba z udziałem publiczności, a faktyczny start trasy był w Dublinie 1983.09.09. Tak była ogłoszona trasa.
Trasa przebiegała bez większych zakłóceń. Dave co któryś koncert zmieniał zapowiedź przed jakimś utworem z nowego albumu. Głównie wspominał, że jest to nowy singiel albo że jest to ich nowy utwór z nowego albumu. Czasami sprzęt się posypał na początku koncertu.
Jednak największą zagadką pozostawał i w jakiejś części pozostaje nadal fakt wykonywania na koncertach Work Hard [??]. Nie ma żadnego zapisu tego utworu w postaci bootlegu ani znanego oficjalnego wydawnictwa. Jedynie archiwalne dokumenty potwierdzają istnienie koncertowej wersji tego utworu. Wg moich przypuszczeń utwór był grany najprawdopodobniej gdzieś do koncertu w Glasgow 1983.09.20, po czym wypadł na stałe z setlisty. W dwóch tekstach na MODE2Joy zajmuję się szerzej tym problemem. Jedyne poszlaki, jakie są, to kilka sekund przed Boys Say Go! [46] na bootlegu z Glasgow 1983.09.20, oraz wspomnienie o tym utworze w Information Press Services, iż jakoby ten utwór był grany na kilku koncertach w UK w początkowym okresie trasy. Wg tego biuletynu utwór miał być grany przed, albo na zmianę z Boys Say Go! [46].
depeche MODE zagrali 41 koncertów z 41 zapowiedzianych w Europie. Koncert, początkowo planowany w Osnabrück 1983.12.19, został przeniesiony do Münster 1983.12.19. Łącznie zespół wykonał 17 utworów z 4 albumów (włączając w to 1 kompilację). Intro i Work Hard zostały pominięte w powyższych statystykach.
depeche MODE zagrali 41 koncertów z 41 zaplanowanych w Europie. Łącznie zespół wykonał 17 utworów z 4 albumów (włączając w to 1 kompilację):
Speak & Spell – 4 A Broken Frame – 3 Construction Time Again – 9 The Singles 81 > 85 – 1 Razem: 17
Komentarz: W marcu 1984 roku zespół pracował już nad nowym materiałem, jednak zdecydował się dać 5 koncertów, trzy w Hiszpanii i dwa we Włoszech oraz kilka występów TV, wspierając tym samym promocję nowego singla People Are People [2]. Utwór ten był grany albo w TV (z wyjątkami przeważnie z taśmy), albo jako outtro po koncercie. Na potrzeby tych kilku koncertów zespół odkurzył swojego instrumentala ze Speak & Spell – Big Muff [5]. Być może jest to kolejny dowód, że depeche MODE w owym czasie uznawało już A Broken Frame za słabą podstawę do koncertowania.
depeche MODE zagrali 8 koncertów i występów promocyjnych na 8 zapowiedzianych w Europie. Łącznie zespół wykonał 17 utworów z 5 albumów (włączając w to 1 kompilacje):
Speak & Spell – 5 A Broken Frame – 3 Construction Time Again – 9 Some Great Reward – 1 The Singles 81 > 85 – 1 Razem: 19
W tym:
Kawałki śpiewane przez Dave’a Gahana – 16
Utwory instrumentalne – 1
Regularne koncerty – 7
Występy live dla TV – 1
Set, z wyjątkiem występów specjalnych, miał 17 utworów.
Podsumowanie trasy:
Koncert w Birmingham 1984.02.03 posłużył jako baza dla programu 'Peter Powell’s Oxford Road Show’ dla BBC2. Reportaż z trasy i 5 utworów pojawiły się w tym programie. W jednym z wywiadów z 2010 Martin wspomniał, że ten koncert został zagrany w pełnym secie, a nie, jak do tej pory sądzono, jedynie w postaci skróconej. Skoro już wspominamy o BBC, to nie można nie pamiętać, że BBC Radio zarejestrowała jeden lub więcej koncertów z Hammersmith Odeon w Londynie 1983.10.06-08. Jest to jeden z popularniejszych wczesnych bootlegów.
Porównując setlisty tej i poprzedniej trasy, zaskakuje pominięcie w secie drugiej płyty, z wyjątkiem singla The Meaning Of Love [47]. The Meaning Of Love [47] był grany już trzecią trasę z rzędu. Setlistę oparto na szkielecie z utworów ze Speak & Spell, te utwory w secie z CONSTRUCTION TOUR tworzą podstawę wokół, której dodano nowe utwory z trzeciej płyty zespołu. Do setu powrócił numer grany po raz ostatni na wiosennej trasie w 1982 roku – Now, This Is Fun [47]. Rzadko w historii zespołu zdarzała się sytuacja, że b-side cieszył się taką atencją zespołu.
depeche MODE zagrali 49 koncertów i występów promocyjnych na 49 zapowiedzianych w Europie. Łącznie zespół wykonał 17 utworów z 5 albumów (włączając w to 1 kompilacje):
Speak & Spell – 5 A Broken Frame – 3 Construction Time Again – 8 Some Great Reward – 1 The Singles 81 > 85 – 1 Razem: 18
W tym:
Kawałki śpiewane przez Dave’a Gahana – 16
Kawałki śpiewane przez Martina Gore’a – 1
Utwory instrumentalne – 1
Regularne koncerty – 48
Występy live dla TV – 1
Set, z wyjątkiem występów specjalnych, miał 17 utworów.
Supporty i koncerty bez supportu przed depeche MODE oraz koncerty, które otwierali depeche MODE przed gwiazdami wieczoru.
Zespół
Liczba koncertów
1
Matt Fretton
23
2
Sense
17
3
Adventure
1
4
–
7
5
depeche MODE – Elton John
1
Koncerty przeniesione:
Data
Miasto (Kraj)
Obiekt
1
1983-12-09
Mannheim (Niemcy)
Kulturhaus
2
1983-12-19
Osnabrück (Niemcy)
???
3
1984-02-16
Walencja (Hiszpania)
Pacha Club
4
1984-02-17
Barcelona (Hiszpania)
Studio 54
5
1984-02-18
Madryt (Hiszpania)
Caminos University
6
1984-03-05
Wenecja (Włochy)
The Sports Centre
7
1984-03-06
Bolonia (Włochy)
Teatro Tenda
Koncerty planowane, które nie doszły do skutku:
Data
Miasto (Kraj)
Obiekt
1
1983-10-28
Arlington (USA)
Six Flags
2
1983-10-29
Los Angeles (USA)
Beverly Theater
3
1983-10-31
Riverside (USA)
Ben H. Lewis Hall
4
1983-11-01
San Francisco (USA)
Kabuki Theater
5
1983-12-11
Würzburg (Niemcy)
Musikhalle
6
1984-02-19
San Sebastian (Hiszpania)
???
Jeżeli dostałeś/dotarłaś do tego miejsca. Gratuluję! Ale to nie koniec podróży.
Zapraszam do działu BACKSTAGE / FANZONE, gdzie zamieszczam informacje o trasach, które nie mieszczą się w generalnym opisie trasy powyżej. Czasami są to bardzo techniczne informacje, o których nie masz pojęcia, jeżeli nie interesujesz się transportem drogowym, specyfikacjami sprzętu czy parametrami sceny wykorzystywanymi na trasie. Techniczne wstawki będą się również z czasem rozwijać. Coś zdecydowanie dla geeków i hardkorów.